2022 Orman Yangınlarında Hayvanların Mesajı - MiskinAdam
KISA ÖYKÜLERYeni Yazı!

Orman Yangınında Dile Gelen Hayvanlar Bunları Söyledi

SU İÇEYİM ANLATACAĞIM | YANIYORUM

-Merhaba Türkiye. Benim adım Kaplumbağa. Ailem, devletimizin kaderine terk ettiği ormanda yanarak can verdi. Aynı devletimizin duyarlı vatandaşlarından biri kurtarmasa ben de ölecektim. 

Hadi siz insanlar birilerinin fanatikliğini yaptınız, yanlışlarını eleştirmediniz ve hatta çalınan minarenin kılıfını birlikte hazırladınız da ben ne yaptım size? Benim ailem neden yandı? Bana değil eleştirme hakkı, oy kullanma hakkı bile verilmedi sonuçta. 

İnanın oy kullanma hakkım olsaydı, kaplumbağa beynimle, en azından kime oy vermeyeceğimi bilirdim. Diyelim ki oy verdim ve oy verdiklerimin yanlışını gördüm. O zaman kaplumbağa beynimle de olsa o yanlışları eleştirirdim. Yanlışı eleştirmek beni dönek yapmaz, başka partili yapmaz, aksine samimiyetimi gösterirdi. Peki, sen neden hiç eleştirmedin insan kardeşim? Vatan sevginde samimi değil misin yoksa? 

Ne için ailemin yanmasına vesile oldun? Vicdanın rahat mı insan kardeşim? Rahat uyuyabiliyor musun? Ben, yangında aldığım yaralardan dolayı uyuyamıyorum. Ben bir hayvanım. Kin tutamam, kibir nedir bilmem. Ailemi yakmış olsan da seni affedebilirim. Yeter ki hatandan dön. Yeter ki beni de yakma insan kardeşim! 

PATİLERİM SOĞUSUN ANLATACAĞIM | YANIYORUZ

-Kaplumbağa doğru söylüyor. Benim de ailem yandı; tıpkı patilerim gibi… Senin inancına göre Tanrı, hayvanlar için şunu dememiş miydi: 

“Onlar benim sessiz kullarımdır. Şimdi susuyorlar ama hesap günü konuşacaklardır” 

Tanrı bizi sessiz yaratmış ama sen insansın, sen neden şimdi konuşmuyorsun? Hem inanç sahibi olup hem de Allah’tan korkmamak nasıl bir çelişkidir insan kardeşim? 

Ayrıca birine hakaret etmek istediğinde “köpek” diyorsun ama ben bir köpek olarak kime zarar vermişim? Ben, sahiplenen biri olursa ona sadık olurum. Benim doğamda bu var. Madem bunu karaktersizlik olarak görüyor ve hakaret sözcüğü olarak adımı kullanıyorsun, o halde soruyorum sana: Yetersiz önlemler yüzünden, içi boşaltılmış kurumlar yüzünden beni ve ailemi, yanan ormanda ölüme terk edenleri halen daha savunurken sen de köpeklik yapmıyor musun?

O halde gel benim adımı hakaret sözlüğünden çıkartalım. Birine hakaret edeceksek “fanatik insan” tanımını kullanalım. Ne dersin?

ÖLMEDEN ÖNCE SON MEKTUBUM | YANDIK

-Merhaba insan. Benim adım Kuş. Şu an bulunduğum bölgeye yakın bir yer yanıyor. 

Zamanında müdahale edilirse yavrularımı kurtarabiliriz. Ben insanın merhametine ve vicdanına güveniyorum. Bizi burada ölüme terk edecek değilsiniz ya? 

14 SAAT SONRA

-Yardım et insan! Şu an yuvamızın bulunduğu ağaç tutuştu. Evet, uçup canımı kurtarabilirim ama ben insan gibi değilim ki… Siz belki bizim yanışımızı ucaktan seyrederken kendiniz yanmadığınız için “yangın kontrol altında” diye haber yapabilirsiniz ama ben yavrularım yanarken uzaktan seyredemem ki… 

Olsun. Madem insan canlıların en üstünüymüş ve dünya insanın yüzü suyu hürmetine yaratılmış; ben de aşağılık bir kuş olarak yanayım. Sen de üstün vicdanınla rahat rahat uyu insan…

SON

2022 Temmuz – Ağustos tarihlerinde Marmaris’ten başlayıp Köyceğiz’de kontrol altına alınan yangınlarda zarar gören hayvanların anısına…

Anlatmaya Üşendiklerimi Yazıyorum
MiskinAdam | Bünyamin Kapıcıoğlu


Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bu yazı ilgini çekti mi?

Yeni yazılarımı Instagram‘da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️