Sevmeyi Bilmeyen Adam veya Kadın | Olayın İç Yüzü | MiskinAdam
KAFA AÇANLAR

Sevmeyi Bilmeyen Adam Veya Kadın | Aslında O İş Öyle Değil!

Çok sevip aynı sevgiyi göremeyen erkek veya kadınların sıkça kullandığı tanımlardır bunlar. Geçenlerde ekşi sözlük’te şöyle bir entry görmüştüm:

“sevmeyi bilmeyen adam”

“Bana mı diyorsun?” diye düşündüm içimden çünkü ben de bir dönem sevmeyi bilmemekle suçlanmıştım. Girip biraz kurcaladım yazılanları. Yok kardeşim, “ben yazarım” diyen kimse olayın gerçek yüzünü tanımlayamamış. Oturun sıfır veriyorum!

Ekşi’de yazar değilim; olursam da bir cümleden uzun tanımları oraya yazmayacağım için bu önemli konuyu blog sayfamda aydınlatmak istedim.

Ha bu arada, ekşide yazar olmak için kılımı kıpırdatacak değilim. Çok istiyorlarsa çiçeklerini, çikolatalarını alıp gelecekler ve beni isteyecekler. Asla şaka yapmıyorum!

Dönelim konumuza;

Sevmeyi bilmemek mi yoksa sevdirmeyi bilmemek mi?

Hiç bu açıdan baktık mı olaya? Düşünsenize; nasıl olur da sev(e)memek suç olur?

Karşındaki insan;

 • Bir hayvanı,
 • bir oyunu,
 • bir şehri,
 • bir kitabı,
 • bir şarkıyı

seviyor mu? E demekki bu insanın sevebilmeyle ilgili bir özrü yok.

Asıl değerlendirmemiz gereken soru şu değil mi? 👉 Ben, karşımdaki insana kendimi neden yeterince sevdiremedim?

Bence değerlendirilmesi gereken soru bu!

Tamam, ortada bir ilişki vardır ve sen çok fedakarlıklar yapmışsındır. Çok emek vermişsindir bu ilişkiye. Eyvallah! Fakat senin sevmeyip elinden attığın bir kitaba da yazarı kim bilir ne kadar emek vermişti değil mi? Şimdi sana diyebilir miyiz; sen kitap sevgisini bilmiyorsun?

Yani, burada bir suçlu aramaya gerek yok. Demek ki sen, karşındaki insanın seveceği özelliklere yeterince sahip değilsin. Lütfen, kimseyi “sen daha iyilerine layıksın” demek zorunda bırakma ve sevememekle suçlama. Bu bir suç değildir.

Eğer İsyanın Varsa Çözüm Yine Sende!

Zaten, “sevmiyorsa neden benle birlikte?” dediğin adam/kadın, gitmeye kalktığında sen bu sözü söylediğin için, şu an hiç boşuna “o zaman neden gitmiyor?” deme! “Sevmeyi bilmemek” zaten senin yersiz isyanından türeyen bir cümleydi.

Ve biliyorum ki gitmesini de istemezsin. Öyle olmasa bu konu senin için devlet meselasi olmaz, konuyu yüce gönül divanına taşımazdın.

Ben demiyorum “arabesk şarkılar dinleme!”

Yine dinle ama çok da benimseme oradaki isyanı, serzenişi.

Sevmemek, sevememek asla suç değil çünkü bu, özgür iradeyle yapılan bir eylem değil!

Karşındaki insan bir elektronik eşya olsaydı “yahu bunun sevme özelliği yok” diyebilirdin. Fakat onun da diğer tüm insanlar gibi kompleks bir yapısı, karmaşık duyguları var. İsyan ederken hiç düşündün mü karşındaki insan ne tür kadın/erkek sever, diye? Düşün kardeşim.

Yani demem odur ki

ASLINDA;

Sevmeyi bilmeyen adam: Kendini sevdiremeyen kadının, karşısındaki erkeği tanımlama türüdür.

Sevmeyi bilmeyen kadın: Kendini sevdiremeyen adamın, karşısındaki kadını tanımlama türüdür.

Bunu bir düşün ve ille de o insanda ısrarcıysan ona kendini sevdirmeyi dene, derim ben! Sen ne dersin bilemiyorum. Aşağıda kolayca yorum yapabileceğin bir alan koydum.

Unutma: Blogları blog yapan, okurlardan gelen yorumlardır. Bu sözü yeni uydurdum 🙂 Yeterince kafa açtım bence. Hadi yorum yap işte; merak ediyorum ne düşündüğünü.

6 Yorum “Sevmeyi Bilmeyen Adam Veya Kadın | Aslında O İş Öyle Değil!

 1. esra k. Reply

  Yazı kafa açtı da ne açıdan açtı. Güzel bir kafa mı açtın tartışılır. Bu yazıyı herkesin algılamayacağı da ne yazıktır ki acı bir gerçek:) Anladığım kısımdan yorum yapmak istiyorum. Sevmeyi bilmeyen adam düşüncesi bir ara kafamda yer etmişti. Ama bu benim kafamla alakalı bir sorun. Çünkü o adam beni her zehreme kadar sevdiğini söylüyordu. Bir süre sonra anladım ki. Sevme biçimleri çok farklı insandan insana değişiyor. Ve ne güzel demiş fuzuli ;sevmek ne güzeli. Çünkü ne kadar sevildiğini hiç bir zaman bilemezsin.

  1. miskinadam Post author Reply

   Herkes adına biz karar vermeyelim bence 😉 Burada birileri ukalalık yapacaksa o kişi benim 🙂

 2. Görkem Çetinci Reply

  Mutluyum! Kelimesinin insanın ağzından kendine inanarak çıkabilmesi için 100 birim x’e ihtiyacı var diyelim.

  Bir sürü alanda x’e sahip oluyorsunuz. Kariyer, aile, dostluk, spor, sosyal medya… vs ilişki

  İlişki yaşayan partnerler bir araya geldiklerinde, eksik kalan x lerini birbirlerinden toplamaya çalışıyorlar.

  Tabi ki, x’e en fazla ihtiyaç duyan, diğerine ‘sen sevmeyi bilmiyorsun’ demeye başlıyor.

 3. Gülden Reply

  Yazınıza katılmakla birlikte bu baslik altında çoğunluğu kapsayan durumlara da değinmenizin faydalı olacağını düşünüyorum. Kendimden örnek verirsem sevmeyi bilmeyen adama denk geldim ve sevdirmeyi de bildiğim halde. Ona şiirler şarkılar besteledim. Bir dedigini iki etmedim. Istediği gibi bakımlı olmaya da özen gösterdim zor gününde yanında oldum özgürlük istediğinde müdahil olduğum herşeyi bıraktım kendimden herşeyden fedakarlık gösterdim kendimden vazgeçtim yaranamadım vazgeçmedim yaranamadım hem de bensiz yapamıyor sorun ne dediğimde sorun yok sen herşeyi sorun ediyorsun boyle devam etsin diyor ama robot gibi mutlu olduğu pek yok cevresiyle zaman geçirmek özgürlük ben arada sırada gunde 1-2 sefer günaydın napiyon dediği asker arkadaşı gibiyim sevmeyi bilmeyen adam sevdiğini söylemeyi gereksiz gören adam işte

  1. miskinadam Post author Reply

   İyi ama bir insana kendini sevdirmenin yolu, ona çok iyi davranmak veya her istediğini yapmak mıdır? İlişkinizde denge olmadığı çok açık. Üzerine bu kadar düştüğünüz birinin size aşık olmasını beklemeyin zaten. Sizi sever ama sizin kadar tutkulu, heyecanlı olamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saydım, 2 dakika oldu 👌

Bu yazı ilgini çekmiş olmalı.
Sence de bir "beğen"i hak etmedi mi?