Yüzük Takan Kadın Vs Yüzük Takan Erkek. Bu Bir Saçmalık! | MiskinAdam
SOSYOLOJİK

Yüzük Takan Kadın Vs Yüzük Takan Erkek | Bu Bir Saçmalık!

Bir şekilde “başım bağlı” mesajı veren yüzüklerden bahsediyorum. Söz yüzüğü, nişan yüzüğü veya evlilik yüzüğü… Adını sen koy.

Ve tartışmaya açıyorum:

“Başım bağlı” mesajı veren yüzükleri neden takıyoruz? 

Aslında birkaç neden biliyorum. Erkekler ayrı sebeplerle; kadınlar apayrı sebeplerle yüzük takıyor. Hemen en ilginç olanından, yani kadınlardan başlayalım:

Kadınlar Neden Yüzük Takar?

1- Hemcinslerine göstermek için:

En ilginç nedenlerden biri de budur. Gözlem ve anketlerime göre, yüzük takan kadınların birçoğu, hemcinslerine gösteriş yapmak veya adını henüz koyamadığım bir şekilde hemcinslerine karşı egolarını tatmin etmek için yüzük takıyorlar.

İşim gereği kadın fenomenlerle de çalıştığım için, kadınlar arası kıskançlığa ve akıl almaz rekabete çok kez tanık oldum. Doğrusu, erkeklerin birbirlerine karşı böyle kıskançlıkları yok. Elbette kadınları ayrıştırmak veya kötülemek için söylemiyorum. Farklılar yani. Ve bu söylediklerim de gerçek.

Velhasıl-ı kelam, bir erkek arkadaşa veya eşe sahip olmak da bir tür üstünlük göstergesi gibi görülüyor olsa gerek. Öyle ki yüzük takan kadınların büyük bir bölümü, esasen rahatsız edilmemek için değil; hemcinslerinin gözüne gözüne sokmak için takıyor.

 

2- Aşırı sahiplenme ve kendini tamamlanmış hissetmek için:

En keko sebeplerden biridir bu. Bazı kadınlar biliyorum; kendilerini eşlerini tamamlayan bir aksesuar gibi görüyorlar sanki. Bir defasında eşinin adı Ramazan olan, Ayşe adında bir kadının mail adresini aldım. Adres şöyleydi: ramazanin_aysesi@…com

Yaa işte 🙂 Şimdi bu kadın değil yüzük; evliliği ve eşini işaret eden her şeyi takar mı? Takar abi.

Eleştirmek istemiyorum ama boş geçmeye de sabrım el vermiyor. Neyyyse…

 

3- Gelenekselci oldukları için:

Önceki iki maddeye göre daha azınlıkta olduklarını gözlemlemekle birlikte bir grup kadının da geleneklerden ötürü yüzük taktığını biliyorum. Bu tür kadınlar, evli bir kadının yüzük takmamasını “ayıp” olarak yorumlarlar.

Bir kısmı da herhangi bir yoruma veya sorguya girmez; nedenini merak etmeden takar o yüzüğü.

Dolayısıyla bu gruptaki kadınları “gelenekselci” olarak tanımlarsak yanlış olmaz herhalde.

 

4- Rahatsız edilmemek için:

Çok azınlıkta olan bir grup kadın da gerçekten başkaları tarafından rahatsız edilmemek için yüzük takar. İşte benim en anlamsız bulduğum, asıl eleştirdiğim yüzük takma sebeplerinden biri de budur!

Nedenini yazının sonunda açıklayacağım çünkü bu madde, erkeklerle de ortaklık gösteriyor.

 

Erkekler Neden Yüzük Takar?

1- Eşinin tepkisinden çekindiği için:

Yüzük takan erkeklerin büyük bir bölümü “takmazsam eşim ne der?” endişesiyle yüzük takıyor.

Söz konusu güven olunca, kadınların erkeklere olan güvenlerinin; erkeklerin kadınlara olan güvenlerinden çok daha düşük olduğunu tartışmamıza gerek yok sanırım. Haklı da olabilirler ama şu an konumuz bu değil.

Kısacası, “güvensizlik temelli ve önlem alma maksatlı, kadın baskısıyla takılan yüzükler var.” diyelim.

Ben bunu da saçma bulmakla birlikte, yazının sonunda bu maddeyi de kapsayan nedenlerimden bahsedeceğim.

 

2- Daha fazla ilgi çekmek için:

Şaka gibidir ama değildir… Bir grup erkek, evli erkeklere ilgi duyan kadınların dikkatini çekmek üzere yüzük takıyor. Buradan yeni bir tartışma konusu daha doğar: Bazı kadınlar, neden evli erkeklere ilgi duyar? Ama bu yazının konusu olmadığı için pas geçiyorum.

Bu madde de erkeklerin ilginç sebeplerinden biri olarak listede durmalı.

 

3- Statü için:

Kadınların hemcinslerine karşı egolarını tatmin etme isteğine benzer bir sebeptir bu. Bazı erkekler, daha olgun ve ciddi görünmek için yüzük takıyor; biliyorum!

“Evli barklı adamım” mesajı, bir ciddiyet göstergesi olarak kabul görebiliyor.

 

4- Rahatsız edilmemek için(!)

Sonunda (!) parantez içi ünlemi var çünkü gerçek istisnaları saymazsak kadınlar tarafından sık sık rahatsız edilen erkekleri bu coğrafyada göremeyiz. Kimse bizi tıraşa tutmasın 🙂

Dahası bu durumdan rahatsız olan erkekleri de bu coğrafyada görmek, çölde kutup ayısı görmek kadar zordur.

Yine de kadınlarla ortaklık gösteren bu maddeyi ve “rahatsız edilmemek için yüzük takıyorum” diyen kadın-erkek herkesi, aşağıdaki başlığı okumaya davet ediyorum:

 

Yüzük dediğin kişinin duruşudur!

Evet, bence yüzüğün bile yapamacağını insanın duruşu yapar. Ve yapmalı da…

Karşısındaki insana mesafesini, duracağı yeri başarıyla hissettiren kadın-erkek, cinsiyeti ne olursa olsun, zaten rahatsız edilmeyecektir.

Erkeklerin “rahatsız edilmemek için takıyorum” bahanesi çok sahtedir çünkü Türkiye’de kadın, talep edilen insan olarak büyür. Bu nedenle kendisine kodlanan bir davranış vardır. Adını ister “talep edilmek” koyun, ister “ağırdan satmak” koyun… Böyle bir coğrafyada erkekler, talep edilen olmayı bir başarı kriteri gibi görmekte ve bundan rahatsız olmamakta. Dolayısıyla “rahatsız edilmemek için yüzük takıyorum” diyen erkeğin samimiyeti, sorguya muhtaçtır.

Gelelim kadına. Kadınlar, erkeklerin talepkârlığından bezmiş durumda. Lakin bu durumdan korunmanın yöntemi yüzük değil bence.  

Neticede arsız arsızdır ve evli kadının, kocasını aldatma ihtimalini dahi değerlendirecektir. Fakat Türkiye’de kadın daima talep edilen olduğundan yeni bir erkeğin kendisini talep etmesini sıra dışı bulmayacak ve dolayısıyla hemen karşılık vermeyecektir.

İşte bunun bilincinde olan Türk erkeği, biraz da korkaktır. Bu korkuya “reddedilme korkusu” diyebiliriz. İşte kadını yüzükten daha iyi koruyacak şey de burada gizli: Bir kadın, duruşuyla karşısındaki erkeğe nerede durması gerektiğini hissettirebiliyorsa o erkek asla cüretkâr davranamaz.

Tabii erkek kısmı için bu dediklerimi, istisnaları ve sapıkları dahil etmeden söylüyorum. Neticede bu hastalıklı beyinlere ne yüzük ne de duruş engel olamıyor. O da toplumumuzun farklı bir ayıbı olmakla birlikte yine bu yazının konusu değildir.

Demem o ki;

“Yüzük dediğin, insanın duruşudur aslında!

Tüm bu anlattıklarımdan ötürü yüzük takmıyor; takanları da anlamaya çalışıyorum. Anladıklarımı da anlattım. Sen ne düşünüyorsun? Yorum alanında düşünceni paylaş 😉

Miskin Adam | Sansürsüz Yazar


Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

4 Yorum “Yüzük Takan Kadın Vs Yüzük Takan Erkek | Bu Bir Saçmalık!

 1. Xy Reply

  Evli bir kadın olarak bayıldım gerçekten içimden geçenlerin yazıya dökülmüş hali mahalle baskısıyla 1 hafta alyans taktim bu bile fazlaydı…

 2. esra Reply

  Ne yazık ki Türkiye gibi bir ülkede yaşıyoruz. Ben alyansımı eşime çok aşık olduğum için takmıyorum mesela. neden mi takıyorum hemen açıklayacağım. ilk baktıklarında küçük gösteriyorum. ve insanlara çok yakın davrandığımda bu duruşum yanlış algılanıyor. inanın her seferinde evliyim demekten fenalık geldi. evliyim derken aaa nasıl yani cevaplarını hep duyarım. baktım ki bu iş böyle alyans olmadan pek yürümeyecek. alyans almaya karar verdim. o günden sonra rahat ettim diye biliriz. Türkiye de alyans takmak bazı açıklamaları yapmaktan kurtulmak demek. aaa şunu da atlamak istemiyorum. Elinde alyans yoksa seni gören teyzeler mutlaka oğluna almak ister. evliyim açıklaması yapınca tüh be derler. Bu arada kendimi övmüş gibi oluyorum ama eminim benim gibi çok kişi bu durumu yaşıyor. Bu arada aşklarına inanarak alyans takanlara da çok saygı duyuyorum. Onlar şahsen ayrı bir boyutta hayatlarını sürdürüyorlar.:)

  1. miskinadam Post author Reply

   Zaten bu blog sistesi benim ütopyam. Bahsettiğim her şeyin uygulanabilirliği maalesef yok. “Olması gerekenler & Olanlar” tadında bir ülkeyiz. O yüzden sen de haklısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bu yazı ilgini çekti mi?

Yeni yazılarımı Instagram‘da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️