Kullanılmış Hissetmek | Kullanılmışlık Hissi - MiskinAdam
PSİKOLOJİK

Kullanılmış Hissetmek | Kullanılmışlık Hissi

Genellikle, sonrasında pişman olunan fiziksel paylaşımlara yükleriz bu anlamı. Aslında kullanılmış hissetmek fiziksel değil, duygusaldır. 

Boyundan büyük sevgi sözcükleriyle yükseltilmiş beklentileri “aşk” sanıp, bir başkasının sıkışmışlığında ara sıra çıkıp nefes aldığı balkonu olduğumuzu fark etmektir asıl kullanılmışlık hissi.

O yüzden duygusal yönden çok aç bırakılmış insanlarla büyük hayaller kurmadan önce düşünmek gerekir: Mevcut ilişkisinde bulamadıklarını, bizden sağlamasına göz yumacak mıyız? Birinin boş vakitlerinin keyifli bir alternatifi olmak istiyor muyuz? Bağ kurmaktan yoksun birinin “bana iyi geliyorsun” şeklinde kendini deşifre eden olta yemine aldanıp av olmak istiyor muyuz?

Kullanılmak, Kullanılmış Hissetmek

Çünkü niyeti seni kullanmak olmasa bile açlıktan gözü dönmüş bir avcıdan vicdan sahibi olmasını beklememek gerekir. Vicdansız bir avcının kancası da büyük olur, çok can yakar, unutmamak gerekir. Bir parça yeme karşılık seni komple yemek isteyen, vermeden alan, almaya devam edebilmek için sürekli beklentini yükselten, çok aşık olduğunu, çok değer verdiğini, çok sevdiğini söyleyen, öte yandan uygulamada çok aşık biri gibi davranmayan, sana kendini değersiz hissettirmekte sınır tanımayan, bunu da bitmek bilmeyen bahanelerle maskeleyen, dolayısıyla söyledikleriyle yaptıkları uyuşmayan, manipülatif birinin amacı seni doyurmak değil, yemlemektir anlamak gerekir. 

kullanılmış hissetme kullanılmışlık hissi

Kabul, bazen niyeti sırf seni kullanmak değildir ama hatırlamak gerekir: Çok aç olan avcının da kendine saygısını kaybetmeye başlayan avın da görme bozukluğu olur, manzarayı doğru göremez. 

Yine unutmamak gerekir: Avcının vicdanı yoktur sevgili okur. Dolayısıyla, sonrasında kullanılmış hissetmemek için gerçeği yine senin görmen gerekir. 

Sağlıklı bir ilişkide kimse kimseyi avlamaz, sadece paylaşır. Sen ona su verirsin, o sana balık. Sen ona ekmek verirsin o sana kaşık… 

Sağlıklı bir ilişki, ancak dürüst insanlar arasında yaşanır çünkü kendine ve karşısındakine dürüst olan, verebileceğinden fazlasını vaat etmez. Tek gecelikse tek gecelik, bir ömürlükse bir ömürlük, emin değilse açık (net) olunur… Kimse kimseyi kandırmaz, sırf elinde tutabilmek için gereksiz beklentilere sokmaz. Manipülatif insanlar dürüst değildir, anlamak gerekir. 

Niyeti yalan söylemek olmasa bile bir insanın önce kendine dürüst olabilme becerisini analiz etmek gerekir sevgili okur.

Sağlıklı bağlar kurman, sağlıklı insana aşık olman, verdiğin kadarını alabilmen, kendine olan saygını hatırlaman ve duygularını kullandırtmaman dileğiyle sevgili okur… 


Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bu yazı ilgini çekti mi?

Yeni yazılarımı Instagram‘da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️