Ayrılık veya Aşk Acısı Çekenlerin İç Sesi | MiskinAdam
PSİKOLOJİK

Ayrılık veya Aşk Acısı

Tıpkı eşyalar gibi, deneyimlerin de “yeni” olanlarını seviyoruz. Bu yüzden ayrılık deneyiminin de kendi içerisinde bir cazibesi yok değil.

Özellikle, emek ve zaman eşliğinde alışkanlıkların filizlendiği ilişkilerde ayrılık, toprak ile ağacın meselesi olmaktan çıkar, güneşi bile küstürür.

Bazıları için bir kurtuluş, bazıları için bir yok oluş ama her ne olursa olsun, kaçanından tutamayanına kadar herkes muzdarip olur.

Yaşananlar onla senin meselen olmaktan çıkar, şarkıları bile küstürür.

Özellikle bazı şarkılar var ki, dinamik ritmine karşılık slow şarkılarda duymaya alışık olduğumuz sözleriyle adeta zamandan koparır insanı.

Pera – Seni Kaybettiğimde veya Pera – Ağla şarkıları onlardan bazılarıdır mesela. Ezkaza yalnız başına yolda yürürken çalmaya başlarsa küçücük kulaklığını, tek başına katıldığın konser alanına çevirir. Sesi sonuna kadar açıp üzerinde yürüdüğün kaldırımdan, içerisinde bulunduğun zamandan bağımsız bir yolculuğa çıkarsın.

Ben, o yürüme anını şöyle tarif ediyorum:

Dünyanın en yüksek gökdeleninden, ağır çekimde aşağı düşer gibi.
Yukarı çıkarken biriktirdiğim tüm anıları görürken çakılır gibi.

Öte yandan boşlukta uçmanın cazibesine de kapılır gibi.
Sanki tüm yüklerimden kurtulup özgürlüğe düşüyor gibi.

Güzel bir yere doğru ağlamaklı halde yolculuk yapar gibi.
Ama aynı zamanda güzel bir yerden de hızla uzaklaşır gibi.

Ayrılığın tarifini ne kadar somutlaştırırsak o kadar soyutlaşıyor.

İster kendi kararınla, ister karşı tarafın kararıyla, ister taraflardan bağımsız sebeplerle olsun; ayrılıklar her zaman duygusal bir karmaşadır. Mazoşist olmadığından emin olsan da bu acıdan inceden inceye keyif alırsın. Öyle ki, bu başlığa tıklar, bu yazıyı okursun.

Öyle ki, Model – Sen Ona Aşıksın şarkısını tozlu raflardan çıkarırsın.

Tam olarak seni anlatmayan şarkılar bile seni anlatmaya başlar. İster kaçıp giden ol, ister koşup tutamayan, ayrılık acısı; yaşanması gerektiği kadar güzel, yaşanması imkansız gibi acıdır.

Herkes kendi yaşadıklarını farklı zannetse de birçoğumuz benzer duygular yaşıyoruz. Elbette herkese hitap etmese de birilerinin duygularına dokunur bu cümleler. Anlaşılmanın rahatlatıcı etkisini iyi bilirim. Seni anlıyorum. Bunun kafası çok farklı…

Hem sonra bir gün, hiç ayrılık acısı çekmemiş biriyle karşılaştığında şunu fark edersin: Aslında yaşadığın deneyim bir kayıp değil, duygusal kazanımmış. Düşünsene, aşk acısı çekenle çekmeyenin dinlediği Yıldız Tilbe, aynı Yıldız Tilbe midir?

MiskinAdam | Bazen anlatmaya üşeniyorum. Bu yüzden yazıyorum


Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

8 Yorum “Ayrılık veya Aşk Acısı

 1. Esra k. Reply

  🙂 bazı ayrılıklar var ki insana güzel deneyimler tatdırır. Ben her zerreme kadar tattım. Gönül rahatlığımla söylüyorum ki yaşanan bu ayrılıktan hiç pişman değilim. İyi ki yaşamışım. Kendimi buldum ve tekrardan seni buldum.

  1. miskinadam Post author Reply

   Hikayeniz gereksiz detaylarla dolu olmasına rağmen sonuna kadar okudum 🙂 Sizin deneyiminiz çok ilginç ama yazınızı okuma deneyimi daha ilginçti. Neden? Çünkü, blog sitesinde tek yazı var. Bu da yazım konusunda çok pratiğiniz olmadığını -tabii başka bloglarınız yoksa- düşündürtüyor ama öte yandan okumakta olduğum yazının hiç de yeteneksiz biri tarafından yazılmadığını görüyorum. Kaleminiz çok güçlü.

   Sonra düşünüyorum: Acaba bu hikayeyi nereye bağlayıp neyin manipülasyonunu yapacak bu içerik? Hangi para kazanma kaygısına istinaden yazıldı; ben bunu çözerim, diye diye okudum. O da ne? Hiçbir ticari kaygı yok. Gördüğüm şey şu: Gerçekten, iletişim becerisi, yazım yeteneği olan bir kadın, gerçekten bu saçma sapan anıyı yaşamış ve bunları yazmış. Hayır çünkü gerçekten birinin anılarını okuduğumu bilseydim bu kadar uzun yazıyı okumazdım muhtemelen. Ben sırf, oyunu bozmak için okudum :))

   Sizin yaşadıklarınızla gelince, bence tamamen başka psikolojik problemlerin sahada kendisini ikili ilişki (aşk) üzerinde göstermesi olarak düşünüyorum. Çok güçlü bir yönünüzün başka bir konudan sizi çok zayıf bıraktığı bir durum var gibi. Narsist yönünüz, bu değersizleştirilmeyi kabul edememiş, kibriniz de bu durumla baş edemeyince ağlamışsınız, yazmışsınız, kusmuşsunuz. Anca böyle içinizi dökebilmişsiniz gibi geliyor bana. Ben de psikiyatr değilim ama deneyimlerime güvenerek sizin çok narsist ve kibirli birisi olduğunuzu düşünüyorum.

   1. miskinadam Post author Reply

    Manevi olarak evet, maddi olarak kısmen yanımdaydı, diyebilirim. Neden sordunuz? Merak ettim.

  1. miskinadam Post author Reply

   Bu tür yorumlar çok kıymetli. Neden biliyor musunuz? Duyguları, sanatsal yapıtlarla resmetmeye çalışan insanlar, birilerine dokunabilmiş olmayı bir tür olumlu geri bildirim olarak görür. Bir eserin, herhangi bir insana dokunmuş olması, ortaya koyulan sanatın amacına ulaştığını ifade eder.

   Bunları söylerken kendimi sanatçı olarak gördüğüm için söylemiyorum. Bazı yazarlar sanatçıdır. Bazıları ise sanat alanına içerik üreten birer zanaatkar veya işçidir. Şayet sanatçı da olsam, işçi de olsam, ürettiğim içerik sanata hizmet ediyorsa, birilerine dokunduğunu duymak bana huzur veriyor.

   Sanatçı, –hatta bence büyük sanatçı– Emir Can İğrek’in “Yangınlı Şiir” adlı şarkısındaki sözler aklıma geldi.

   Bir kısmı şöyle:

   Eşkıyaların kibar olduğu zamanlardan
   Adamların kadınları müjganından öptüğü sokaklardan
   Geçtim, büyüyorum ara sıra yalanla
   Yazıyorum içimi şu odamda
   Değiyor başka hayatlara

   Değiyor başka hayatlara…

   Değerli yorumun için teşekkür ederim @Ahmet Aşkın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bu yazı ilgini çekti mi?

Yeni yazılarımı Instagram‘da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️