İlişkide Küstahlık Affedilir mi? - MiskinAdam
BAZI ŞEYLER

İlişkide Küstahlık Affedilir mi?

“Seninki Sevgi Değil Hınç. Hınçla Sevilmez!” 

Şahsiyet dizisinde Haluk Bilginer’in canlandırdığı karakterin sözü bu. Ne kadar güzel bir söz… Hınçla seven affedilir mi acaba?

Küstah, Küstahlık Tanımlarını Hatırlayalım

Küstah ne demek ve kime küstah denir?

Küstahlık: Kendini daha değerli hissetmek için karşısındakini küçümseyen, saygısız insana küstah denir.

Affetmek… Evet bu affedeni özgürleştirir fakat özgürleşirken bizi biz yapan bir parçamızı geride bırakıyorsak bir daha düşünmemiz gerekmez mi? 

Bana kalırsa neyi affettiğimiz kadar neyi affedemediğimiz de önemlidir. Çünkü bu kibir ile gereksiz tevazu arasındaki hassas dengeyi yakalamanın tek yolu olsa gerek. Açıkçası, küstahlığı affedemediğime kani olduktan sonra böyle bir yazı yazmak istedim ve şimdi bu konuyu tartışmak istiyorum. Eminim hepiniz kendinizden bir şeyler bulacaksınız. Ya da umarım… 

Takdir toplayan yönlerinizi düşünün. İyi düşünmenizi rica ediyorm. Örneğin ağırbaşlılığınız… Örneğin olgunluğunuz… Örneğin sanatsal yönünüz… Örnekler sınırsızca çoğaltılabilir. Hepimizin öne çıkan becerileri, birileri tarafından onaylanmış ve takdir toplamıştır. Fakat hayatımızda birileri vardır ki bu yönterimizi hafife alır. 

İlişkide Küstahlık, Değer Bilmezlik, Kibir

Kimdir onlar? 

En yakınımızdaki insanlar. 

İyi ama neden? 

Ulaşılabilir olmak… Evet arkadaşlar, ulaşılabilir olmak, hakettiğiniz saygıyı görmenizin önünde koca bir engel olabilir. Kimileri için ulaşmak sizinle konuşabilmekken kimileri içinse sevişebilmektir. Neticede belirli bir mesafeyi kaldırmayı başarmış insanlardan küstahlık görmemize çok da şaşıramıyorum artık. 

Kendimden örnek vereyim: Ben psikolojik ve sosyolojik denemeler yazan, kurumsal firmalara içerik üreten, şarkı sözü yazan, karikatür çizen biriyim. Üretimlerim yüzlerce insan tarafından takdir toplarken bazen en yakınlarım tarafından hafife alınabiliyor. Şaşırmıyorum. Biliyorum ki onlar da beni bir dergiden, sosyal medyadan veya benimle yakın temas kuramayacakları bir mecradan tanımış olsalardı yaptığım işlere daha fazla saygı duyacaklardı. Fakat şimdi enseye şaplak, göte parmak takılabildikleri için yaptığım işe saygı duyamama şımarıklığı ve hatta küstahlığı içerisinde olmaları da normal. 

Hırslanmıyorum. Hırstan ziyade, herhangi bir insanın bakış açısının bu kadar sığ ve dar olabilmesine üzülüyorum sadece. Çünkü şunu biliyorum: Bir anda araya mesafe koyduğum ya da had bildirdiğim yakınlarımın pişman oluşlarını seyretmekten yoruldum. 

Ben haklı olmak değil, mutlu olmak istiyorum…

Şayet herkes tarafından takdir toplayan yönleriniz, sizi çok sevdiğine inandığınız birileri tarafından hafife alınıyorsa inanın bana o kişi sizi sevmiyordur. O kişi, tüm aşağılık kompleksiyle size karşı akla zarar bir hırsa kapılmıştır. Kendisini size kanıtlama çabası, sizin değerlerinizi yok sayma küstahlığına dönüşmüştür. Size karşı hırs yapmış ve bu hırsı aşırı ilgiyle maskeleyerek sevgi zannetmenizi sağlamıştır. Değil! Bu sevgi değil. Bu bir hınç. Bu, ezikliğin, değersizlik hissinin ve aşağılık kompleksinin yarattığı bir hınçtır. Öyle bir hınç ki en sevdiğiniz insan tarafından en güçlü yönlerinizin hafife alınması şeklinde cereyan etmiştir. 

En güçlü yönleriniz en zayıf yönünüzmüş gibi lanse edilmiştir. Sen sevmeyi bilmiyorsunlar, sen bencilsinler, sen öylesinler, sen böylesinler havalarda uçuşur. Oysa bir uzman yorumu veya deneyimleriniz tüm bunları reddeder. Nasıl da güzel sevdiğinizi, nasıl da fedakar olduğunuzu, nasıl da nezaket sahibi olduğunuzu, nasıl da enerjik ve hayat dolu olduğunuzu, doğru bir insanla eşleşince fark edersiniz. Dolayısıyla olayın dışına çıkıp dışarıdan bir göz olarak değerlendirmeyi öğrendiğinizde yargı dağıtan yakınlarınızın küstahlığını fark edersiniz. Küstahlık…

Ve ben bunu affedemedim! Affetmedim çünkü hınçla sevilmek istemiyorum. Sen ne istiyorsun sevgili okur? Bunu biraz düşünmen ve tartışmaya açman dileğiyle…

Anlatmaya Üşendiklerimi Yazıyorum
                                      MiskinAdam


Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

Bir Yorum Yapılmış “İlişkide Küstahlık Affedilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bu yazı ilgini çekti mi?

Yeni yazılarımı Instagram‘da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️