Sapyoseksüellik Kof Bir Tanım mı? Ne Demek Sapyoseksüel?
BAZI ŞEYLERYeni Yazı!

Sapyoseksüellik Kof Bir Tanım mı? Ne Demek Sapyoseksüel?

Şu sıralar hepimiz pek bir sapyoseksüeliz. Bu tanım, ağızdan ağıza çiğnendikçe yumuşayan, adi bir sakıza dönüşmedi mi?

Hatırlayalım;

Sapyoseksüel ne demek?

Karşısındakinin zekasından etkilenen veya tahrik olan insanlara sapyoseksüel denir. 

Zeka mı Önemli Yoksa Zekayı Kullanım Biçimi mi?

Oysa zekadan değil, estetik olandan etkilendiğimizi düşünüyorum. “Hadi ordan” diyen sabırsız okurlar varsa kendimi ifade edebilmem için bana şans verip okumaya devam etmelerini dilerim.

Çünkü bana göre: Çok zeki olmamız değil, mevcut zeka potansiyelimizi nasıl kullandığımızdır önemli olan. Keza manipülasyon konusunda uzman politikacıların da dolandırıcıların da zeki insanlar olduklarını biliyoruz. Onlardan da tahrik oluyor musun? Hiç zannetmem. Ya da rubik küpü saniyeler içerisinde çözen, matematiksel işlemlerde çok hızlı olan birine bakıp tahrik oluyor musun?

Zannetmiyorum… Çünkü hepimizin bir estetik anlayışı var. Bence sen zekadan değil, estetikten tahrik oluyorsun. O halde estetiği açalım biraz.

Estetik: Güzel olduğu düşünülen, güzellik duygusu uyandıran ve güzel gelen her şeyin genel tanımıdır. 

Hepimiz biliyoruz ki güzellik göreceli kavram. Özellikle de fiziksel güzellikten bahsediyorsak… Yine de olaya istatistiksel yaklaştığımızda bazı insanların yüz güzelliğini herkes onaylayabilir. Tıpkı bunun gibi yine herkesin onaylayacağı iki estetik öğe daha vardır:

Nezaket ve mizah.

Şöyle bir söz okumuştum; sahibi beni bağışlasın, ismini hatırlayamadım: 

“Nezaket ve mizah asla başa çıkılamayacak iki silahtır”

Sonuna kadar katılıyorum. Bu ikisinde iyi olan insanın güzelliği göz kamaştırır. Hatta bana kalırsa mizah ve nezaket, insanın en estetik halidir. 

Düşünsene, füze gibi memelerin veya tank gibi kasların altındaki insan nezaketten yoksunsa karşısındakini etkileme konusunda ne kadar güçlü bir silaha sahip olabilir ki? 

Peki ya mizah? Mizah sanıldığı gibi komik olan her şeyin genel adı mıdır? Asla! Mizahta daima bir mesaj vardır ve bu mesaj, okurları nefret duygusuna sürüklemeden alıcılara ulaşabilecek iletişim becerisiyle işlenmiştir. İşte bu yöntemi tercih etmek veya bu konuda başarılı olmak, zeki insanın değil; güzel insanın işidir. İnsani güzellik ise estetiktir. 

Aziz Nesin mizahı “güçsüzün güçlüye karşı kullandığı silah” şeklinde tanımlar. 

Üstelik bu silah, vurduğu kişiyi bile güldürebilecek kadar hoş bir silahtır. O yüzden mizah bir sanattır ve keşke dünyadaki tüm savaşlar kanla değil sanatla gerçekleşse değil mi? Ya da uzlaşamadığımız hemen her konuyu nezaketle çözebilsek değil mi? 

“Ah keşke” dediğini duyar gibiyim. O halde şunu diyebilir miyiz; nezaket ve mizah –ya da iletişim becerisi– hem estetiktir hem de özlenendir? Evet, bence bu kesinlikle arzu edilendir. 

Toparlamak gerekirse: Sen mizahın yerine iletişim becerisini koyabilirsin. Neticede mizah, iyi bir iletişim becerisinin mahsulüdür. Nezaketin yerine bir şey koymamıza gerek yok. Nezaket nezakettir. Bunlarda iyi olan insanların zeki insanlar olduklarını düşündüğümüz için zekadan etkilendiğimizi zannediyoruz. Oysa buna sadece zeka demek, eksik ve hatta hatalı bir tanımdır. Esasen etkilendiğimiz şey bunların yarattığı estetiktir. Öte yandan insani güzelliklere sahip olmak için Einstein olmaya gerek olmadığını düşünürsek, bir kez daha zeki insanlardan değil, bir kompozisyon olarak değerlendirdiğimizde estetik olan insanlardan etkileniriz.

Dolayısıyla ve bana göre: Estetik anlayışı sadece fiziksel kriterlerle sınırlı olmayan insanı tarif edecek yeni bir tanıma ihtiyacımız olabilir. Sapyoseksüel tanımı, bu ihtiyacı karşılamaya yetmeyen ve içi boşaltılarak insani güzellikten uzaklaştırılmış, kof bir tanımdır artık…

Sence?

Anlatmaya Üşendiklerimi Yazıyorum
MiskinAdam


Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bu yazı ilgini çekti mi?

Yeni yazılarımı Instagram‘da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️