"Ben Böyleyim" Tuzağı - MiskinAdam
PSİKOLOJİK

“Ben Böyleyim” Tuzağı

Kabul, “ben böyleyim” diyebilmek kıymetli bir erdemdir. Şayet yanılmıyorsak kendimizi bildiğimizi gösterir. Fakat önemli bir ayrıntıyı gözden kaçırınca “ben böyleyim”ler bizi dipsiz bir mutsuzluğa sürükleyebiliyor. O ayrıntıyı birazdan açıklayacağım ama öncesinde birkaç örnek vermek istiyorum. 

Örneğin, çevremizdeki insanların kusursuz olmasını beklerken bu beklentimizin yanlış olduğunu fark ettiğimizde “Ne yapayım, ben biraz mükemmeliyetçiyim” diyebiliyoruz. Ya da bizi kızdıran bir olayın başkalarını kızdırmadığını gördüğümüzde kendi kendimize “çünkü ben asabiyim” diyebiliyoruz. Hatta bazen karşımızdakinin tespitini onaylayıp “evet, ben böyleyim” de diyebiliyoruz.

Muhtemelen kendi hakkımızdaki tespitlerimiz doğru olduğu gibi, karşımızdakinin hakkımızda yaptığı yorumlar da doğrudur. Kendimizi biliyoruzdur. Öte yandan yazımın başında da belirttiğim gibi, genellikle bir ayrıntıyı kaçırırız.

Ayrıntı şuydu:

Kendini bilmek ile kendini anlamak aynı şey değildir. 

ben böyleyim

Mesela kendine hayran tavırlarıyla hem kendisini hem de çevresini huzursuz eden birisi, narsist tanımını keşfettiğinde “Hmm tamam işte, narsistmişim ben. Var benim gibiler…” diyerek durumu normalleştirirken, neden narsist olduğunu hiç düşünmeyebiliyor. Bu da huzursuz bir şekilde yaşamaya devam etmesine sebep oluyor. 

İşte, bu hataya çok düşüyoruz: Kendimize bir tanı koyduğumuzda, aynı tanıya sahip binlerce insanın varlığını bilmek, içinde bulunduğumuz durumu zihnimizde normalleştirmemize sebep oluyor. Oysa bizi huzursuz eden ruh halimize tanı koymamızın amacı, kendimizi tedavi etmek olmalıdır. Bu yüzden “ben böyleyim” dedikten sonra “neden böyleyim?” sorusuna da yanıt aramak, yani anlamını bulmak faydalı olsa gerek. Bu bazen profesyonel destek almayı gerektirebilir ama öncesinde kendimize yardımcı olma konusunda istekli olmalıyız. Şahsen, kendine yardımcı olmak istemeyen birine hiç kimsenin yardımcı olamayacağını düşünüyorum. 

Madalyonun Diğer Yüzü 

Bu yazımın “ben böyleyim” diyebilen insanlar üzerinde bir baskı oluşturmasını istemem. Çünkü bu söz, her zaman bir kaçışı ifade etmez. Örneğin, kişisel alana ihtiyaç duyan birinin “ben böyleyim” demesi ile bencil birinin “ben böyleyim” demesi aynı şey değildir. Kişisel alana ihtiyaç duyan kişi, kendini bildiği için söylüyordur. Örnekteki bencil kişi ise bencilliğini normalleştirmek için söylüyordur. Kendimizde gördüğümüz sağlıksız duyguları normalleştirmemeyi diliyorum.

Bu yazı, psikolojik zorbalık yapan, kendi beklentilerine göre sizi değiştirmeye çalışan kişilere karşı “ben böyleyim” demenize engel olmasın lütfen. Amacım kendimizi anlamak, kendimizle yüzleşmek ve varsa zayıf yönlerimizi geliştirmek üzere duygu ve düşüncelerimi paylaşmaktır. Sevgiler…

MiskinAdam | Anlatmaya Üşendiklerimi Yazıyorum


Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

6 Yorum ““Ben Böyleyim” Tuzağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bu yazı ilgini çekti mi?

Yeni yazılarımı Instagram‘da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️