Mutlu Eden ve Mutsuz Eden Şeyler - MiskinAdam
PSİKOLOJİK

Mutlu Eden ve Mutsuz Eden Şeyler

Psikiyatra git gel yapmaktan -öyle git gel değil-, psikolojik problemlere çözüm üretmek için uygulanması gereken disipline de az çok hakim oluyor insan. Gerçi benim organik ilgi alanlarımdan biridir psikoloji. Geçenlerde, hayatı okuma becerisine güvendiğim arkadaşlarımla kurduğumuz Whatsapp grubunda bir konu başlattık. Konunun ana başlığı “mutluluk.

Alt başlıkları ise şunlar:

 1. Mutlu olmak için ihtiyacımız olanlar
 2. Mutsuz olmamıza sebep olanlar

Öyle gelişi güzel bir liste hazırlamadık tabii. Üzerinde enine boyuna tartıştık. Şu madde bunu kapsar, bu madde şunu kapsar, bu her zaman mutluluk sebebi değildir, şu mutsuzluk değil de başka bir duyguyu tetikler derken listenin özüne ulaştık. İsviçreli bilim insanları oturup karpuzlarını büyütsün, biz çalışıyoruz 😏 Hey yavrum…

Birinci listeden başlayalım:

Mutlu Eden Şeyler

 • Alkol
 • Sigara çeşitleri 😉
 • Yemek
 • Sex
 • Şezlong
 • Seyahat
 • İyi müzik
 • İyi kitap
 • İyi film
 • Dost meclisi
 • Paylaşım
 • Özgürlük

Bunlar genellikle haz vericiler, yani mutlu edicilerdir. Elbette kişiden kişiye maddelerde değişiklikler olabilir. Pekii mutsuz edenler neler? İnceleyelim:

Mutsuz Eden Şeyler

 • Cahiller
 • Toplum baskısı
 • İş stresi
 • Parasızlık
 • Eylemsizlik
 • Engellenme
 • Trip
 • Boş konuşma
 • Küfür

Aynı şekilde bu listedeki mutsuz edici maddeler de kişiden kişiye değişir. Bu kısmı tartışmadığımı peşin peşin söyleyeyim.

Sonuç olarak listelerin en az %60’ına katılıyorsanız, her iki liste de doğru tespitler içeriyor demektir. Bunu da yorumlarda göreceğiz.

Siz, yapacağınız yorumu düşünürken ben de tartışmaya sebep olabilecek maddeler hakkında fikirlerimi söyleyeyim:

 

Bunlar Gerçekten Mutlu Eder mi?

Alkol ve sigara/cigaranasıl telaffuz edersen– ve diğer haz vericiler, başta mutlu olmak için alınır. Şayet boku çıkartılırsa mutsuzluğa dönüşür. O yüzden benim düşüncem: Tadında bırakıldığı sürece mutlu ettiklerinden yana.

Sex maddesini hiç tartışmayacağım. Aseksüeller hariç tabii. Onlar, kaideyi bozmayan istisnalar sonuçta. “İnsanın en ilkel dürtüsü olan cinselliğe, toplum baskısının kopee olmuş bir iki keko itiraz eder mi?” diye düşünmek istemiyorum. Burada miskinlik jokerimi kullanıyorum.

Şezlong, sorumlulukları o an bir kenara bırakıp uzanmak ve dinlenmek temalı birçok aktiviteyi kapsar. Bu da –başarılabilirse– mutluluk sebebi olsa gerek. Hatta bunun kış versionu olan bungalov yazım var ki okuyunca hak verirsiniz.

Mutlu ediciler hakkındaki diğer maddeleri tartışmaya açmıyorum. Hayır yani, konu ilkokul seviyesine düşmesin 😉

 

Bunlar Gerçekten Mutsuzluk Sebebi mi?

Cahiller… Ama işte cahil olmayı kendileri seçmedi gibi duyar kasmacaları bırakalım lütfen! Lütfen diyorum. Burada hangi cahillerden bahsettiğimi biliyorsunuz. Tatlı su kurnazı olan cahillerden bahsediyoruz. Cesaretini cehaletinden alan veya bilgisi olmayıp fikri olan cahillerden bahsediyoruz. Bunlar sizi de mutsuz etmiyor mu?

Eylemsizlik de ciddi bir mutsuz edici olsa gerek çünkü insanın herhangi bir potansiyeli değerlendirememesi hep mutsuz etmiştir. Makro düzeyde bakarsak, iyi bir sanatçı olabilecekken bir türlü fırsat bulamayıp, toplumun pek de saygı duymadığı bir işle meşgul olmak üzer değil mi? Heh, şimdi mikro düzeyde bakalım: Harekete geçip eğlenceli bir şeyler yapabilecek vakit varken hiçbir şey yapmamak. Evet işte bu mutsuz eder genellikle.

Engellenme hakkında bir şeyler söyleyebilmem için biraz psikolojik terimleri şuralara serpiştirmem gerekir. Bence hiç sırası değil. Kısaca; özgür iradenizle aldığınız bir kararı, başka bir iradenin veya durumun engellemesi, olarak tanımlayıp geçelim.

Küfür neden mutsuz etsin, diyenler olacaktır. “Yahu ben küfür edince rahatlıyorum” diyenler de olacaktır. Bir yerde haklısınız ama olaya şu açıdan da –örnekle– bakalım:

Trafikte size saygısızlık yapan bir başka sürücüye küçük bir selektör yapıp bıraktığınızda yaşadığınız mutsuzluk, selektörün gerçekleştiği an kadar kısa olabilir. Yok ama “senin ben taa ananı…., sana ehliyet verenin yedi ceddini….” diye devam ettiğinizde, yaşanan o küçük hadiseye büyük bir enerji yüklemiş olursunuz. İşte o negatif enerjinin üzerinizden gitmesi de biraz vakit alır. Bu örneği başka yerlere de uyarlayabilirsiniz. Bunu deneyin. Göreceksiniz ki küfür etmek, gerçekten mutsuz eden bir eylem.

 

ŞİMDİ MİKROFON SENDE

Pekii, sen olsan bu listelere hangi maddeleri, neden eklemek isterdin? Burada yorumun gerçekten değerli. Mutlaka bekliyorum.

 

 


Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

10 Yorum “Mutlu Eden ve Mutsuz Eden Şeyler

 1. esra k. Reply

  Bir şey dikkatimi çekti yazınız da miskinadam. Sizi mutsuz eden şeyleri çok güzel ayrıntılı bir şekilde anlatmışsınız. Ama mutlu olduğunuz şeylerin üstünde fazla duramadınız. Buradan şunu çıkarabilir miyiz?
  Aslında mutluluk cümlelerle anlatıla bilecek kadar anlamsız değil. İnsan olarak genelde mutsuzluğu anlatmak daha kolay geliyor. Çünkü anlaşılmak istiyoruz ve o durumda bizi birini kurtarmasını bekliyoruz. Ve son olarak veda ederken bir şey söylemek istiyorum. Umarım cümlelere dökemediğiniz kadar çok mutluluklar yaşarsınız.

 2. esra k. Reply

  mutlu eden şeyler : seyahat, özgürlük, iyi kitap, iyi bir kurgu filmi, oğlum, dostlar, dans (müzik),gece yürüyüşü,
  mutsuz eden şeyler: toplum baskısı, eleştiriye açık olmayan insanlar, bencil varlıklar, konuların uzaması, inat,engellenmek, oğlumu üzmek…
  Diğer konuya da değinmem gerektiğini fark ettim. Gördüğünüz üzere mutsuz eden şeyler uzar da gider…

  1. miskinadam Post author Reply

   Eleştiriye açık olmayan insanları eleştirmemek de bir çözüm bence. Yahuti mutsuz edenler listesinde “sürekli eleştirenler”i koymak da mümkün. Bencillik çok farklı bir konu. Kim, neye bencil diyor orayı bir açmak lazım. Bak bu bencillik üzerine bir blog yazısı yazabilirim. İyi oldu bu yorum.

 3. Btl Reply

  Miskin Adam 😆 bunlarin tümü mutluda mutsuz da edebilir. Karakteristik belki de birazda ruhani mekan zaman kavrami kişinin kendiyle ce içinde bulundugu durumla alakalı örnegin şuan yanlızım rahatrahat osururum. Şimdi bi de şunu şöyle ele alalım kalabalıltasın ve imkan yok tutup bünyeyi zorluyosun belkide bilimsel olarak bagırsak dügümlenmesine kadar yolvericek bir an sonuç kurallar mühim ama esnetilebilmeli dedimya yazarken kişiye göre zaman mekan ve ruh hali çok geniş diyoru belkide problemi olan biri osurur geçer adeta kendi yapmamiş gibi 😊yada sifir numara sacli bir bayan gorup aaa kel diyoruz toplumda bayani erkegi ama podyumda tangali defilede sifir numara sacli bayan gordukmu cokta sarsmiyor bu bizi kanser hastasi birini gordummu vebali gibi tavir takinip yolda islanmis bir kopek gordummu cikarip kazak giydiriyoruz mesela peki kopekler dogalari geregi kiyafet giyermi hayir neden boyle davraniyoruz cunku yarı cahiliz ve bu en tehlikelisi.

  1. miskinadam Post author Reply

   Örneği “osuruk” üzerinden vermese miydik 🙂 Bu arada, cahiliz ok; cahiller mutsuzluk sebebidir de ok 😉

 4. Gülay YAZAN Reply

  Mutluluk da, mutsuzluk da göreceli kavramlardır (bence). Doğduğumuz andan itibaren bizlere empoze edilenler çerçevesinin dışında kavram algısına sahip değiliz (malesef ya da çok şükür).
  Yaptığınız listedeki mutluluk ya da mutsuzluk nedenleri dış etkenlere bağımlı, yani kişi kendi mutluluğu veya mutsuzluğu konusunda bağımsız değil (zaten bunun böyle olmaması da çok ama çok zor, ancak ütopik değil).
  Nasıl mutlu olunur konusunda daha önceki yazınızda (gerçek mutluluk) bir yorum yazmıştım. Yine aynı şeyi tekrar edeceğim konuyla alakası sebebiyle. Gerçek mutluluk insanın kendisi ile kavga etmeden sohbet edebilmesi ve kendini sevebilmesinde mevcuttur. Yanlış (kime göre?!) yaptığında kendini affedebilmek, doğru (kime göre?!) yaptığında kendini şımartabilmek en büyük mutluluktur (tabi bunları yaparken red veya onay şartlarına ihtiyaç duymamak şartıyla).
  Hayatımızda gerçekleşen olayların ya da düşüncelerin etkisine karşı, eğer yukarıda bahsettiğim, parantez içindeki “kime göre” kısmını göz ardı edersek “mutsuzluğu” garantilemiş oluruz.
  Saygılar…

 5. Bedia Reply

  Mutluluk dediğimiz şey bence sadece kendi içimizde. Bir insan hüzünlü hissettiği zaman eger kendini üzmemek için kendi kendinine moral verip, üzülmeye deger şeyleri VS. Sorgulayıp hüzünlü halinden çıkabiliyor ise yani kişi iradesini iyi kullanabiliyor ise mutluluk dediğimiz duygunun beynimizin kontrolünde olduğunu anlayabiliriz bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bu yazı ilgini çekti mi?

Yeni yazılarımı Instagram‘da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️