Biz Şimdi Seninle Neyiz? | İlişkide İsim Sorunu | MiskinAdam
SOSYOLOJİKYeni Yazı!

Biz Şimdi Seninle Neyiz?

En genel tanımıyla ”partnerler” karşılıklı beklentilerini dile getirmek yerine genellikle ilişkilerine isim koymayı tercih ederler çünkü yazılı olmayan ama herkesin bildiği kuralları, en kolay yoldan devreye sokmak isterler. 

Mesela biriyle sevgiliyseniz size sormadan bir otomobil satın alabilir ama size sormadan bir başkasıyla sevişemez. Bu kuralı söylemenize gerek bile yoktur çünkü toplum “sevgili” kavramının kurallarını çoktan belirlemiştir. 

Biriyle evliyseniz eşinize sormadan otomobil almanız yakışık almaz çünkü ev-araba gibi yüksek bütçeli varlıklar, mevcut ekonomik düzende önemli kararlar olarak değerlendirilir. Önemli kararları eşinize de danışmanız beklenir. Evliliğe neyin yakışıp neyin yakışmadığını da yine toplum belirlemiştir. 

Mesela “flört” tamımı sevgililiğin bir derece daha esnek halini ifade eder. Ya da fuckbuddy tanımı, duygusal bir bağ veya beklenti olmaksızın cinsel partnerliği ifade eder. Görüldüğü üzere aslında çok basit. “Biz şimdi seninle neyiz?” sorusuna bu yüzden cevap aranır. Ne olduğumuzu bilelim de ona göre hayatına müdahil olalım veya müdahale edelim; sana da ona göre haklar tanımlayalım, anlamına gelir çoğu kez.

Bana kalırsa birbiriyle vakit geçirmekten hoşlanan iki arkadaşın nasıl ki aralarındaki ilişkiye bir isim koyma ihtiyacı yoksa birbiriyle sevişen insanların da her zaman ilişkilerine bir isim koyma ihtiyacı olmayabilir. İsim koymak, sahiplenme isteğinin bir sonucu veya kuralları netleştirmek istemenin bir sonucu olabilir, demiştik. Öte yandan konulan isimler ilişkiyi bir kalıba sokar ve bu kalıp toplum normlarına uygun davranmayı gerektirir. Peki, biz toplum normlarına göre mi şekillenmek istiyoruz yoksa kendi doğrularımıza göre mi? 

Esasen kolay yoldan gidip ilişkimize bir isim koymak yerine birlikte vakit geçirmekten keyif aldığımız kişiye beklentilerimizi açıkça söylemeyi de tercih edebiliriz. Sadakat mi istiyoruz, ilgi mi istiyoruz, duygusal destek mi istiyoruz, ne istiyoruz? Bizim istek ve beklentilerimiz ortak tanımlara ve toplum normlarına uymak zorunda mı? Kendi ilişkimizin yapısını ve içeriğini kendimiz oluşturamaz mıyız? 

Şahsen paylaşabileceğim çok şey var ve paylaşmayı seviyorum. Buna karşılık sevdiğim insanlarla vaktimi paylaşma taraftarıyım; sorumluluklarımı değil. Elbette kendimi buna mecbur hissetmediğim sürece… İşin içerisinde mecburiyet varsa paylaşımın samimiyetini sorguluyorum. Benim bakış açıma göre en samimi paylaşım, birbirine bağımlı olmadığı halde paylaşmayı tercih eden insanların paylaşımıdır. Bu maddi ve manevi her şey olabilir. Kilit nokta: Mecbur hissetmemek.

Öte yandan, adı konulan bir ilişki, insanı birçok konuda mecbur hissettirmiyor mu? Bir tür görev bilinci oluşturmuyor mu? Bizler ilişkimizin adına layık davranmaya mı çalışmalıyız yoksa ilişkimizi karşılıklı beklentilerimize göre ve özgün bir şekilde mi inşa etmeliyiz? Acaba akışına mı bırakmalıyız?

Benim gözlemlediğim: Kestirmeden gidip bir an önce adı konulan, belirsizliğe yer bırakmayan birçok ilişki, Murathan Mungan’ın şu satırlarına dönüşüyor: 

Şimdi biz neyiz biliyor musun?

Akıp giden zamana göz kırpan yorgun yıldızlar gibiyiz.

Birbirine uzanamayan

Boşlukta iki yalnız yıldız gibi

Acı çekiyor ve kendimize gömülüyoruz

Bir zaman sonra batık bir aşktan geriye kalan iki enkaz olacağız yalnızca

Kendi denizlerimizde sessiz sedasız boğulacağız

Ne kalacak bizden?

Bir mektup, bir kart, birkaç satır ve benim şu kırık dökük şiirim

Sessizce alacak yerini nesnelerin dünyasında

Ne kalacak geriye savrulmuş günlerimizden

Bizden diyorum, ikimizden

Ne kalacak?

Elbette ilişkiden beklentileri toplum normlarıyla tamamen uyuşanlar olabilir. Flört, sevgililik, eş gibi tanımları yeterli görenler olabilir. Kesinlikle saygı duyuyorum. Fakat herkesin bu şekilde düşünmediğini biliyorum ve birçok yazarın eşelemekten çekindiği bu tür konuları kaleme almaktan çekinmiyorum. Buna ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Çünkü biz seninle neyiz biliyor musun, sevgili okur? Galiba büyük bir azınlığız…

Peki sen ne düşünüyorsun?

Anlatmaya Üşendiklerimi Yazıyorum
MiskinAdam | Bünyamin Kapıcıoğlu


Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bu yazı ilgini çekti mi?

Yeni yazılarımı Instagram‘da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️