Mutluluğun Sebebi Şans Değil, Farkındalıktır - Nasıl Mutlu Olunur?
PSİKOLOJİKYeni Yazı!

Mutluluğun Sebebi Şans Değil, Farkındalıktır

Bence de mutluluk yolda olmaktır ve yollar bitirmek için değil, yürümek için vardır. Dolayısıyla mutluluğun bir sonuç değil, süreç olduğu düşüncesine katıldığımı belirterek başlayayım; naçizane düşüncelerimi paylaşmaya…

Mutluluğu bir hedef haline getirdiğimizde ona ulaşamadığımız her saniye ızdırap çekiyoruz. Ona ulaşmak için çabaladıkça strese giriyor ve daha fazla mutsuz oluyoruz. Burayı biraz daha genişletmeden önce mutlulukla bağdaştırdığım “yol” ile ilgili bir istatistik vermek istiyorum:

Uzun yolculukta kazaların çoğu hedefe ulaşmak üzereyken gerçekleşiyormuş ve bunun iki sebebi varmış: 

  1. Yorgunluk: Sürücü yol boyunca yorulur ve yola çıktığı an ile yolu bitirmek üzere olduğu an arasındaki dikkat seviyesi aynı değildir. Dikkati zayıflamış sürücü kaza yapabilir.

  2. Sabırsızlık: Hedefe yaklaştıkça sabırsızlık ve araç hızı artmaya başlamıştır. Hız yapmak, panik anında doğru karar için gerekli düşünme süresini ve intikal mesafesini azalttığı için sürücü kaza yapabilir. 

Bunu kendi hayatımıza da uyarlayabiliriz. Büyüdük, birey olduk, birçok görevi (okul-lar, askerlik, iş, kariyer, yuva vs.) tamamladık. Şimdi hayata başlamak istiyoruz ama tüm bu süreç doğrularıyla-yanlışlarıyla bizi yordu. Sabrımız azalıyor. Artık her neredeyse o mutluluk bir an önce ona ulaşmak isteyip gaza biraz daha yükleniyoruz. İşte, bu aşamada bazılarımız hayattan kopuyor bazılarımız ağır yaralanıyor. Şanslı olanlarımız ise varmak istediği noktaya varıyor; stres ve sıkıntı içerisinde… Peki doğrusu ne? 

Stabil hızla ilerleyip sağlıklı bir şekilde yolun tadını çıkarmak, doğru olsa gerek. Yaşlanmaktan korkmuyor, yaş aldıkça hayatın güzelleştiğini düşünüyorum. Dolayısıyla yolda olmak hayat ise birçoklarının mutluluk dediği yer ölüme tekabül ediyor. Öyle ya mutluluk bir sonuç/hedef ise yolun yalnızca ölünce biteceğini de unutmamak gerekir. Dolayısıyla tekrar etmek istiyorum: Yollar bitirmek için değil, yürümek için olmalı. Yol bu; iyi ve kötü sürprizleri hiç bitmez. 

Tam da bu yüzden kestirme yollar aramak yerine en iyi şekilde yürümeyi öğrenmek gerektiğini düşünüyorum. İyi yürümenin ise yalnızca farkındalık ile mümkün olabileceğini iddia ediyorum. Burası önemli çünkü bazı EkşiSözlük yazarlarından daha filozof olmasınlar, aynı kibre sahip okurların onayladığı bir takım sloganları reddediyorum!

Neymiş efendim, mutsuzluğun sebebi farkındalıkmış. Yanlış! Mutsuzluğun sebebi aptallık da olabilir. Aptalca kararlar verip mutsuz da olabiliriz. O yüzden farkındalık değil, farkındalıkla ne yaptığımızdır asıl belirleyici faktör. İnanıyorum ki ekşi-tatlı yazarlar da kibirlerinin farkında olsalar ve bu farkındalıkla kibirlerini törpülemeye çalışsalar, daha mutlu olabilirler. Ya da buram buram kolaycılık kokan sloganlara son verseler mutsuzluğu daha iyi tanımlayabilirler. Problemi doğru tanımlamanın çözüm için anahtar olacağını fark etmek de önemli.

Farkındalık mutsuzluk sebebi değildir.
Farkında olup değiştir(e)memekir mutsuzluğun asıl sebebi.

Daha önce “Mutsuzluğun Sebebi Farkındalık Değil, Korkaklıktır” başlıklı bir yazı yazmıştım. Bu yazıyla doğrudan bağlantısı olduğu için onu da okumanızı öneririm. 


Yeni yazılarımı Instagram'da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️

3 Yorum “Mutluluğun Sebebi Şans Değil, Farkındalıktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları e-posta aracılığıyla bana bildir. Ayrıca yorum yapmadan da abone olabilirsiniz.

Bu yazı ilgini çekti mi?

Yeni yazılarımı Instagram‘da duyuruyorum. Takip et, iletişimde kalalım ✔️